Meksika Usulü Salsa Sosu

[Toplam:13    Ortalama:2.2/5]

Meksika Usulü Salsa Sosu dünyaya mal olmuş, pek çok ülkenin damak sevkine göre uyarlanmış ve ana yemeklerin yanında yerini almayı başarmış bir tarif. Yapımı şöyle;

Malzemeler
1 kilo tombul tatlı ve olgun domates
1 orta boy minik küpler halinde kesilmiş soğan
3 adet acı yeşil biber
1 adet sarı dolmalık biber (şekil görünsün diye, koymak zorunda değilsiniz)
1 yemek kaşığı limon suyu
Tuz

Yapılışı
Tüm malzemeleri küp küp doğrayıp karıştırın.
Malzemelerin üzerine lmon suyunu ve tuzu ekleyin.
Küçük kaselerde servis yapın.

Biz Türkler her şeyi kendimize has olana benzetmeyi severiz ve neyin ne olduğunu karşılaştırma yaparak anlarız. Meksika Burritosuna halis muhlis tavuk dürüm, salsaya da bir çeşit acılı ezme diyebiliriz. Hatta bu durum sebebiyle farklı ülke yemeklerini denerken, ‘Nesi var ki bildiğimiz bizim acılı ezme, tavuk dürüm, kurufasülye, vs.’ diye yapıştırıveririz ve tüm bu yemeklerin tüm dünyaya bizden yayıldığına inanırız. Ben öyle değilim demeyin, biliyorum öylesiniz. Ama lütfen birazcık mütevazi olun. Bu yemekler bir kültürün yemekleri, ortaya çıkma sebepleri bizimkilerden çok farklı. Kızılderililer de Türk değildi, azıcık kendimize gelelim, bari yemek konusunda egoları bırakalım.

Meksika iklim ve toprak zenginliği açısından ülkemizle benzer özellikler gösteriyor. Tarım inanılmaz gelişmiş ve üretilen ürünlerin tadları da bizim alıştığımız gibi. Yani domatesi domates, biberi biber, patlıcanı patlıcan. Herhangi bir Asya ülkesinde yenilen sebzeler gibi suni tatları yok. Bu sebeple de sebze ve meyveleri Kuzey Amerika ülkelerine sıklıkla ihraç ediyorlar.

Neyse efendim neredeyse tüm Meksika yemeklerinin yanında servis edilen ya da içine eklenen Meksika Usulü Salsa Sosu yapımı inanılmaz kolay görüldüğü üzere. Bir paket Nachos alıp yanında salsa sos ve eritilmiş cheddar peyniri ile bayıla bayıla yiyebilirsiniz.

Yalnızca nachos için değil tüm cipslerin yanına dip sos olarak da kullanılabilir. Maç izlemeye arkadaşlarınız geldiğinde filan önlerine koyuverin, batıra batıra yesinler. Islak mendilleri de hazırda tutun, çünkü o salsalı elleri maç heyecanıyla koltuğa filan değdiren kendini bilmezler olacaktır 🙂 Meksika Usulü Salsa Sosu , ve nachos varsa tek bir şey eksikdir. O da buz gibi bir şişe Mariachi bira.

Afiyet olsun!

 

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen