Baharatlı Kaju Fıstığı

[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Baharatlı Kaju Fıstığı leziz ve kolay yapımı olan bir atıştırmalık; eminim ki bir kez denedikten sonra mutlaka sürekli olarak yapacaksınız.  Tarif ve malzemeler şu şekilde;

Malzemeler
1 yemek kaşığı ekstra sızma zeytinyağı
3 su bardağı tuzsuz kaju fıstığı
1 çay kaşığı acı toz biber
1 çay kaşığı tuz
Yarım çay kaşığı kimyon

Yapılışı
Orta büyüklükte bir sos tenceresini orta ateşte ısıtın.
Tencereye zeytinyağını ve kaju fıstıklarını ekleyip karıştırarak kavurmaya başlayın.
Zeytinyağı ile kaplanan kaju fıstıklarının üzerine acı toz biber, kimyon ve tuzu ekleyip karıştırarak kavurmaya devam edin.
Bir servis kasesine alarak soğumaya bırakın.

Kaju fıstığı Brezilya’dan tüm dünyaya yayılan tadı ile de her memleketi kasıp kavuran bir fıstık. Kajunun baharatlısını yapmışlar, ballısını yapmışlar, sarımsaklısını yapmışlar. Yapmışlar da yapmışlar. Tadı evet şahane ama bu tür baharatlı, ballı ve sarımsaklı kaju küçük paketler halinde ve bayağı da pahalıya satılıyor. Evet sade kaju da pahalı ama baharatlılar kadar değil. Sade ve tuzsuz kajuyu kuruyemişçilerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Tarife bağlı kalmayıp dilediğiniz baharatları dilediğiniz kadar kullanın bence. Burada amaç ısı ile kajunun yağının çıkmasını ve ek olarak zeytinyağ ile kaplanmasını sağlamak ki baharatlar kajuya kolayca bulansın. Kaju maalesef şu anda ülkemizde yetişmiyor bu sebeple diğer yemişlerden pahalı olma durumu sürecek. En azından bu gibi tariflerle kendi damak tadınıza göre çok daha uygun maliyetli yemişler yapabilirsiniz. Bunu badem ya da yer fıstığı ile de yapabilirsiniz.

Bu kıtır kajuların yanında bir de buz gibi bir bira olacak ki işte o zaman hayat size güzel. Bir düşünün sıcak bir hava, sahildesiniz, deniz hafif hafif kumlara vurup fış fış ses çıkarıyor. Bu sırada yanınızda bir kase baharatlı kaju fıstığı ve koca bir bardak bira. Ya işte hayat bu! Kıştan yazı özledim gördünüz mü? Arada özlerim ben, olur öyle. Evde arkadaşlarınızla toplanacağınız bir akşamda harika bir atıştırmalık olarak kıtır kıtır yiyiniz. Yalnız fazla abartmamanızı öneririm, keza gayet kalorili bir atıştırmalık Baharatlı Kaju Fıstığı.

Afiyetler ola!

İlginizi Çekebilir

En Beğenilen